Urticarie

I: Bună ziua!

Acum, aproximativ, 5 săptămâni mi-au apărut niște inflamații cam măricele, asemănătoare cu mușcătura de țânțar, chiar mai mari, în palme. Apar și dispar și, totodată, îmi provoacă niște mâncărimi puternice.

După 2 săptămâni au început să-mi apară și pe labele picioarelor și pe încheieturile de la mâini. Între timp mi-au mai apărut și subraț și în zona lombară. Interesant e că în unele zone dispar, de exemplu cea din zona lombară a doua zi dispăruse. Zonele în care persistă sunt extremitățile (palmele și labele picioarelor).

Menționez că având dureri mari de măsea, de 6 săptămâni până acum o săptămână, am tot luat medicamente: Algocalmin, Ibuprofen, Co-codamol, Amoxicilină (pt. tratarea infecției de la măsea) și Ketonal.

Vă rog spuneți-mi ce anume am.
Vă mulțumesc anticipat.

urticarie

R:

Buna ziua,

Buna ziua, pot fi efecte secundare ale medicamentelor luate. Daca sub tratament cu antihistaminice capsule, minim 10 zile, dispar este doar o urticarie data de medicamente si eventual de infectiile dentare.

Multa sanatate.
Dr.Adrian Ilonca


Intreaba si Tu Medicul Dermatolog

Din aceasi categorie


Acneea pe Corp

Acneea pe Corp I: In trecut am avut probleme cu acneea pe corp si fata si acum ceva ani am facut un ser din [...]

Piele Iritata

Piele Iritata I: Buna ziua. Am piele iritata la subrat, la ambele si aproape de piept mi-au aparut niste iritatii urate si foarte rar [...]

Scabie

Scabie I: Am avut sarcina gemelara si la 7 luni mi-a aparut o mancarime la nivelul picioarelor urmata de mici bubite. In cele din [...]

Pata pe Fata

Pata pe Fata I: Buna ziua! Ma confrut cu o pata pe fata, de o parte si de alta a nasului de ceva vreme. [...]

Acnee Severa

Acnee Severa I: Buna seara! Am 18 ani și mă confrunt cu o acnee destul de severa din punctul meu de vedere.(Am tenul gras). [...]

Acneea Comedoniana

Acneea Comedoniana I: De 2 ani am probleme cu tenul mai exact am fost diagnosticata cu acnee comedoniana ,am incercat tot felul de tratamente [...]

2020-11-03T07:41:23+03:00octombrie 2, 2018|Intrebari Dermatologie|

Arata articolul si prietenilor tai!

Go to Top