>>>>Epilare Definitiva

Epilare definitiva

I: Bună ziua.

Va rog sa mă ajutați și pe mine cu o dilema:

In urma căderii masive a parului capilar mi s-a recomandat capsule Novophane. Mâine am programare la epilare definitiva pe picioare.

Medicul dermatolog mi-a povestit de o anumita reacție pe care posibil sa o am dacă fac epilarea !

Mă puteți ajuta cu un sfat?

R:

Buna ziua,

Nu am cunostinte despre o posibila contraindicatie la tratamentul cu Novophane referitoare la epilarea definitiva.

Daca in prospectul produsului nu scrie ca este fototoxic sau fotoalergic nu ar trebui sa apara probleme.

Reactii secundare (inrosire, arsuri, hiperpigmentari) pot sa apara in urma epilarii definitive dar sunt datorate procedurii in sine. Discutati cu medicul dvs. despre ele.

Multa sanatate.
Dr. Adrian Ilonca


Intreaba si Tu Medicul Dermatolog

Din aceasi categorie…


Melasma Faciala

Melasma Faciala I: Ma confrunt cu melasma faciala. De acum 2 ani , de la soare mi se innegrea pielea deasupra buzei. Anul trecut am primit [...]

Foliculita Areolelor Mamare

Foliculita Areolelor Mamare I: Buna ziua! Am 20 de ani si de cand ma stiu ma confrunt cu o problema, foliculita areolelor mamare: firele [...]

Foliculita

Foliculita I: Cum pot preveni foliculita si anume aparitia acesteia dupa epilare? R: Buna ziua, aparitia foliculitei post epilare poate fi redusa prin utilizarea unei [...]

Blefarita Alergica

Blefarita Alergica I: Buna ziua, După ce imi aplic gene false fir cu fir, cam la 24 ore mi se inflameaza pleoapele si se [...]

Transpiratie excesiva in zona capului

Transpiratie excesiva in zona capului I: As avea mare nevoie de ajutorul dumneavoastra deoarece in ultimii ani am inceput sa transpir foarte tare mai [...]

Hiperhidroza

Hiperhidroza I: Buna dimineata. De câteva luni ma confrunt cu o problema: transpir excesiv in cap doar cand depun un pic de efort chiar [...]

2018-03-12T10:27:12+00:00 martie 12, 2018|Intrebari Dermatoestetica|